Stolik z palet vintage z nutą glamour - jak zrobić krok po kroku?

Projekt na specjalne zamówienie





Meble z palet to temat bardzo na topie ostatnimi czasy, chyba głównie dlatego, że można je stworzyć samodzielnie i przy zaangażowaniu niskiego budżetu.
Moja osobista "tymczasowa" wersja stolika z palet stoi już w salonie ponad roku i nie zapowiada się na szybką zmianę. Sprawdza się znakomicie i nawet miejsce na nogi jest na nim zapewnione, co nie ukrywam bardzo się przydaje. :)

Mój tymczasowy paletowy stolik

Ostatnio miałam okazję pracować nad kolejnym tego typu projektem na specjalne zamówienie.  
Zobaczcie stolik z palet w nieco innym wydaniu.












A jak wyglądał proces powstawania stolika?

Głównym materiałem były oczywiście palety, ale nie te zwykłe duże europalety, lecz mniejsze, bez szpar między deskami czyli tzw. pełne. Idealne są tzw. palety drukarskie, ale bardzo ciężko je zdobyć. Ja zamówiłam dwie sztuki u stolarze, który zbijał mi je w określonym wymiarze.




Dół palet potraktowałam dwukrotnie lakierobejcą Altax w kolorze ciemnego dębu.
Blaty natomiast pomalowałam na szaro - dla sprawdzenia efektu jeden z nich domową farbą kredową (na bazie akrylowej farby do wnętrz Luxens), drugą natomiast lakierobejcą Sadolin (różnica w efekcie końcowym prawie niezauważalna).
Firma Sadolin jako jedna z nielicznych (nie spotkałam się z innymi) posiada w swojej ofercie fajne pastelowe kolory lakierobejc. Koniecznie je obejrzyjcie tutaj!
Po pomalowaniu na szaro, blaty zostały muśnięte drobnym papierem ściernym i następnie pomalowane farbą kredową w kolorze białym. Celem ostatecznym było uzyskanie przetarć i efektu vintage, więc ważne było aby biała warstwa farby całkowicie pokryła blaty, ale może a wręcz powinna być kładziona niezbyt "idealnie", miejscami grubiej, miejscami delikatniej.
Po wyschnięciu farby przetarłam poszczególne deski papierem ściernym 120 i wygładziłam wełną stalową 000. Spod białej farby wyszły fajne szare usłojenia. O to chodziło!


Dolny blat - domowa farba kredowa na bazie Luxens

Górny blat - lakierobejca Sadolin Decor w kolorze szarym


Postarzane blaty vintage + posrebrzane nóżki

Nóżki to tak naprawdę efekt połączenia dwóch rodzajów innych nóżek + stożki. Najpierw przykręciłam kule na wkręty, następnie przykleiłam stożki do kul.
Stolik miał posiadać akcenty w stylu glamour, potraktowałam więc kule białą farbą a następnie zastosowałam srebrną folię do złoceń Stamperia, która daje efekt złocenia vintage. To mój ulubiony produkt do złoceń! Dostępna w kolorze złotym i srebrnym - polecam!
Stożki pomalowałam w ciemno- i jasnoszare paski - element, który może trochę zszokować, ale na pewno zwraca uwagę,  a o to mi wlaśnie chodziło. Dla niektorych motyw pasków ma character nieco więzienny, ale ja lubię paski i niekonkwencjonalne, zaskakujące połączenia. :) Najważniejsze, że klientce się podoba. :) Elementem korespondującym z posrebrzanymi nóżkami są srebrne ćwieki wokół blatu.

Złocenie srebrną folią do złoceń



Efekt końcowy poniżej - co myślicie?

Stolik z palet z nutą glamour

Biało-szary stolik z palet



8 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy efekt. Pytanie: stolik składa się z "dwóch poziomów" - jak połączyłaś je ze sobą? Chodzi mi głównie o łączenie między dolnymi klockami/ kantówkami a poziomem powyżej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Justyna Kosieradzka dziękuję. Przez środek palety połączone są od spodu długimi wkrętami, po jednym na każdym klocku. Natomiast po bokach, krótszymi wkrętami wzdłuż całego stolika - dziury byly nawiercane I wkręty wkręcane pod kątem, ze względu na to że górna deska nieco przeszkadza. :) Mam nadzieje że w miare jasno sie wyraziłam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam pytanie odno snie tych kul i stożków gdzie zostały zakupione?
    Ola Pliszka

    OdpowiedzUsuń
  4. To były moje znaleziska z garażu, ale tak naprawde to połączenie dwóch nóżek meblowych - stożkowej i kuli. Do kupienia w sklepach z akcesoriami meblowymi.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wielkie dzięki. Będę szukać w sklepach. Jestem zachwycona Twoimi metamorfozami mebli.Są zachwycające. Czy znajdę u Ciebie na blogu jakąś informację odnośnie używanych narzędzi? Mam na myśli tutaj elektronarzędzia. Np czym piłujesz drewno? Jaką wyrzynarkę stosujesz , szlfierke itp.? Ja jestem dopiero na początku i trochę poruszam się jak człowiek we mgle. Pozdrawiam : Ola Pliszka

      Usuń
  5. Dziękuję! O narzędziach pisze czasem w poszczególnych postach ale dzięki za pomysł. Będę chyba musiała stworzyć jakiś oddzielny post o tym. Pozdrawiam Karolina

    OdpowiedzUsuń
  6. Piękny :) Zabieram się właśnie za podobny do salonu :) Mam już na koncie łóżko z palet połączone z szafkami nocnymi, jest idealnie i na szczęście mój materac ekologiczny do niego pasuje jak ulał :) Podobają mi się też wersje mebli z palet pomalowane na pastelowe kolory!

    OdpowiedzUsuń
  7. My też mamy łóżko z palet :) wiem jak ważny spokojny sen, a śpi się na nim wyśmienicie :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Hokus Pokus Home , Blogger
01 09 10