MEBLE DIY ZE SKRZYNEK I PALET po mojemu. Takich jeszcze nie widzieliście! Zobacz, jak je zrobić!

W roli głównej: sofa w stylu "soft loft"




"Znowu te palety, znowu te skrzynki, wieje nudą!". 
Tak pewnie pomyśli część z Was, czytając tego posta. 
Ale spokojnie, zanim wysnujecie tę tezę OBEJRZYJCIE efekt końcowy :). 

Oczywiście przyjmuję na klatę wszelkie negatywne komentarze, szczególnie od hejterów, którzy siedzą na tyłkach i jedyne, co robią to krytykują, zamiast zrobić jakiś fajny projekcik DIY. Ale tak naprawdę mam przeczucie, że znajdzie się wśród Was grono, którym palety jeszcze się nie znudziły, a przynajmniej nie w tej odsłonie, którą zaraz Wam zaprezentuję. :)

W ogóle to projekt powstał nie ze względu na modę i popularność mebli z palet, ale dlatego, że potrzebowałam na szybko mebli do ogrodu w wersji niskobudżetowej i materiałem bazowym musiało być to, co znajduje się w moim garażu. A że były tam sobie palety i skrzynki, które stały na środku, jak święte krowy i zajmowały kupę miejsca, postanowiłam je wykorzystać. W efekcie końcowym w garażu mam porządek (powiedzmy), za to w ogrodzie bardzo wygodne i budzące zachwyt sąsiadów MEBLE OGRODOWE w całkiem niezłej cenie. Do tego praktyczne, bo wodoodporne.:)

Ale do rzeczy. Kto jest ciekawy, jak powstawał cały komplet, to zapraszam do lektury poniżej. 
Kto zaś czytać nie lubi i chciałby zobaczyć sam efekt końcowy, niech zjedzie na dół posta. :)

Kilka zalet moich mebli ze skrzynek i palet:

- materiał z recyklingu = niski koszt
- odporne na deszcz
- zdejmowane poduchy
- podłokietniki sofy na rzepy - możliwość odczepiania
- wodoodporna, łatwa w czyszczeniu tkanina obiciowa
- mobilne (sofa na kołach)
- idealne również do loftowych wnętrz
- pufy otwierane, z miejscem do przechowywania
- stolik z półeczką na kwiaty/butelkę wina itp. oraz półeczkami np. na książki



Jak je wykonać?

1. KROK PIERWSZY


Przygotowanie materiałów. 

Co będzie potrzebne:
- 8 skrzynek po owocach (4szt na stolik, reszta na pufy)
- 3 europalety (1szt na podstawę, 2szt na plecy i podłokietniki)
- 1 duży arkusz grubej pianki tapicerskiej (na poduchy)
- 0,5 arkusza cieńszej pianki tapicerskiej (na podłokietniki sofy i pufy, opcjonalnie na boki sofy)
- wodoodporna tkanina tapicerska
- rzep (ok. 1m)
- taker 
- zszywki w rozmiarze 6, 8 i 10 mm
- cienka płyta HDF (jako podstawa pod piankę do tapicerowania)
- 4 koła przemysłowe (min. 2szt z hamulcem)
- impregnat/lakierobejca do drewna na zewnątrz (np. Altax)
- elektronarzędzia: szlifierka, wkrętarka, wyrzynarka, pilarka
- wkręty do drewna 
- 8 zawiasów
Skrzyneczki, czekające na metamorfozę

2.KROK DRUGI


Szlifowanie.

To od czego musimy zacząć, to wyszlifowanie, a następnie odkurzenie wszystkich skrzynek oraz palet. Oczywiście, żeby nie spędzić nad tym dwóch dni, skupcie się na miejscach, które będą "użytkowane" i dotykane po złożeniu mebli. Nie musicie dokładnie szlifować tych części palet, które będą schowane pod tapicerką. Zastanówcie się też, czy potrzebujecie idealnie gładkiej powierzchni w środku puf. To oszczędzi Wam mnóstwa dodatkowej, mozolnej pracy. Ja nie miałam potrzeby szlifowania wnętrza skrzynek, skupiłam się natomiast na stoliku, gdyż to on będzie miał najczęstszy kontakt z użytkownikiem. :) 

3.KROK TRZECI


Budowa konstrukcji.



Po wyszlifowaniu skrzynek można przystąpić do złożenia stolika. Myślę, że poniższe zdjęcia bardzo dobrze pokazują, jak należy go złożyć. 


Konstrukcja stolika - półeczka na doniczkę/ butelkę wina


Stolik przygotowany do malowania

Otwór, który powstaje na środku stolika można wykorzystać w różny sposób. Ja postanowiłam zamocować tam "półeczkę" z dodatkowych deseczek, która na co dzień służy jako podstawa na doniczkę, zaś podczas letnich imprez na tarasie jest idealnym miejscem np. na wiaderko lodu z butelką wina. :)

Jeśli chodzi o pufy, to aby pełniły one również funkcję do przechowania czegoś np. kocy na chłodne wieczory lub poduszek, należy zrobić klapę, którą zamontujemy na zawiasach i otapicerujemy przy pomocy pianki i tkaniny do tapicerowania. Ja użyłam szerszych sosnowych desek, bo takie miałam pod ręką i złączyłam je dwiema innymi, przy pomocy wkrętów.



Tworzenie tapicerowanej klapy do pufy



Najbardziej wymagającą czynnością w całym projekcie jest oczywiście budowa sofy. Aby ją zbudować, w pierwszej kolejności wycinamy środek jednej z palet, zostawiając boczne i tylne części, na szerokość klocka europalety (ok. 14cm). Stworzą nam one podłokietniki i oparcie.  To samo robimy z drugą paletą i układamy piętrowo jedna, na drugiej, tak jak na poniższych zdjęciach. 
Następnie należy taką konstrukcję połączyć. Ja użyłam dość długich wkrętów i wkręcałam je pod skosem, tak aby nie były widoczne. Przed skręceniem sofy zalecam najpierw pomalować palety, gdyż po ich skręceniu, dostęp do niektórych miejsc będzie mocno utrudniony.


Budowa sofy


Budowa sofy - docinanie palet


4.KROK CZWARTY


Malowanie i impregnacja.

To moja ulubiona czynność. :) Szczególnie jeśli pracuje się z dobrej jakości produktami. Do pomalowania mebli można użyć farb odpornych na warunki zewnętrzne (jest ich bardzo duży wybór, znajdziecie je w każdym markecie budowlanym, w bogatej gamie kolorystycznej) albo też impregnatu, lakierobejcy, bejcy oraz odpornego na warunki atmosferyczne lakieru.
Niektórzy są zdania, że lakierobejce są pewnego rodzaju półśrodkiem i są gorsze jakościowo od klasycznej bejcy, pomalowanej oddzielnie lakierem. Znawcą nie jestem, więc nie będę się kłócić w tym temacie. Opisuję Wam po prostu, co ja stosuję, i czy jestem zadowolona z danego produktu czy nie.
Do pomalowania swoich mebli użyłam nowości technologicznych marki Altax - szybkoschnącej lakierobejcy oraz impregnatu, odpornych na deszcz już po 1h. 


Produkty Altax do impregnacji mebli

Korzystałam wielokrotnie z produktów Altax (głównie lakierobejcy do wnętrz) i póki co nie zawiodłam się. Nie zauważyłam żadnych odprysków, pęknięć na meblach, nawet po dłuższym użytkowaniu. Nie wiem jak zachowują się produkty innych firm, ale akurat tę markę mogę śmiało polecić. 
Zarówno lakierobejca, jak i impregant Altax mogą być stosowane na zewnątrz, a dzięki temu, że są tak łatwe w aplikacji i szybko wysychają, można zakończyć proces malowania już po godzinie! (mowa o jednej warstwie, ja zalecam położenie 2-3 warstw dla większej ochrony). 
Szybkoschnącą lakierobejcą Altax w kolorze kasztan pomalowałam skrzynki od zewnątrz oraz palety. Produkt zapewnia osiągnięcie satynowej powierzchni w półpołysku (na tym mi zależało), dodatkowo, jako jeden z nielicznych albo jako jedyny spośród preparatów do impregnacji drewna na zewnątrz - jest na bazie wody i NIE ŚMIERDZI! Z reguły produkty, które zapewniają ochronę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi są tworzone na bazie rozpuszczalnika  - chyba większość z Was zna jego "zapach". Ja, ze względów zdrowotnych muszę unikać tego typu preparatów, więc produkt Altax jest dla mnie idealny. 


Malowanie puf ze skrzynek


Malowanie puf ze skrzynek cd.


Malowanie sofy z palet


Malowanie sofy z palet c.d.



Dla odmiany, wnętrze puf pomalowałam szybkoschnącym impregnatem Altax w kolorze palisander. Impregnat lepiej, niż lakierobejca sprawdza się na powierzchniach, które nie są zbyt dokładnie wyszlifowane. Dobrze się rozprowadza i daje matowe wykończenie. 


5.KROK PIĄTY


Tapicerowanie.

Do zrobienia puf i poduch wykorzystałam poliestrowy materiał drukowany, odporny na wodę. Podłokietniki i boki sofy obiłam cieńszym nylonowym materiałem, z którego robi się np. torby i plecaki turystyczne. On również jest wodoodporny (jak bardzo - okaże się w praktyce, ale na pewno jest zmywalny :). Oba zakupione przez Allegro).
Polecam zaopatrzyć się w dobrej jakości taker, mój niestety odmówił posłuszeństwa w połowie prac i mąż musiał pędzić późnym wieczorem do LM po kolejny. 
Tapicerowanie musicie odpowiednio zaplanować, niektóre części muszą być obite jako pierwsze, niektóre na końcu. Wbrew pozorom nie takie to proste. :) Wszystko zależy od efektu, jaki chce się uzyskać. Ja wykorzystałam cienką płytę HDF i owatę do obicia boków, zależało mi, aby nie było widać zszywek na zewnątrz. Na górę oparcia i podłokietniki dodałam jeszcze piankę tapicerską 3cm, aby było miękko i wygodnie. Dodam, ze podłokietniki są mocowane na rzepy, także w razie silnego deszczu, jeśli nie chcemy ryzykować przemoczenia, możemy je odpiąć i schować. 
Poduchy również są wyjmowane. Wybrałam do nich solidną piankę 10 cm T35, obłożyłam owatą i materiałem i przybiłam do płyty HDF. 


Cięcie pianki tapicerskiej na pufy

Można pokusić się o cieńszą piankę na poduchy, jednak mi zależało na wysokiej twardości i grubości, stąd takie parametry. 


Tapicerowanie sofy z palet


6. KROK SZÓSTY


Montowanie kół.

Koła do sofy nie mogą być przypadkowe. Tego typu mebel jest bardzo ciężki, dlatego kółka powinny wytrzymać nacisk ok. 250kg minimum (chyba, że przyczepicie na niej kartkę: "tylko dla szczupłych" :) ).
Oprócz wymogów obciążeniowych ważną rolę w kołach odgrywał ich wygląd. Mebel o charakterze industrialnym czy loftowym musi mieć odpowiednio dopasowane koła, zależało mi więc, aby miały "żeberka" i czarny bieżnik. Ostatecznie wybrałam koła przemysłowe firmy Marba o śr. 125mm i udźwigu 200kg na koło. Tanio nie wyszło, ale śpię spokojnie, bo jest solidnie i ładnie. Mocowanie na wkręty z podkładkami nie sprawiło żadnych trudności.  Sofa wyszła super i jest mega wygodna. Idealnie sprawdzi się też wewnątrz pomieszczenia w stylu loft, soft loft, industrial.

A oto efekt końcowy!


Meble z palet i skrzynek


Stolik ze skrzynek z miejscem na kwiaty/wino i półeczkami


Industrialna, tapicerowana sofa z palet


Sofa z palet, na kółkach


Sofa z palet z bliska


Komplet mebli ze skrzynek - stolik + pufy





Pracy przy takim zestawie mebli jest sporo, ale jeśli wyeliminuje się koszty robocizny i zrobi się je samodzielnie, cenowo wychodzi bardzo korzystnie, w porównaniu np. do sieciówkowych mebli ogrodowych, których wygląd i design nie powala. Do tego mamy ogromną satysfakcję i gwarancję, że meble pasują idealnie do naszego tarasu/ogrodu. 

Jeśli nie macie możliwości wykonania takich mebli, pamiętajcie, że zawsze możecie się zwrócić do mnie. :)

A może coś byście zmienili? Może macie jakieś doświadczenia, sugestie, co można by zrobić inaczej? Piszcie w komentarzach!
Każde słowo mile widziane. Konstruktywna krytyka również.

DZIĘKUJĘ ZA KAŻDY KOMENTARZ! :)


Zobacz też:








25 komentarzy:

  1. Dziękuję! Cieszę się, że jeszcze są wśród nas osoby, którym palety się nie znudziły, szczególnie w takim wydaniu. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Genialne! Świetny pomysł, jestem pod wrażeniem :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mery dziękuję bardzo! Bardzo mi miło, że się podoba. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetny materiał zwłaszcza dla laika jak ja.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, że się podoba. Właśnie o to mi chodziło, aby pokazać takim "laikom", że odrobinę wysiłku i można samemu stworzyć sobie takie meble. :) Pozdrawiam!

      Usuń
  5. Bardzo fajnie!! Lubię taki styl i podziwiam ludzi, którzy potrafią zrobić coś z niczego. Dziękuję za inspiracje i zabieram się za stworzenie stolika kawowego.

    OdpowiedzUsuń
  6. Pomimo, ze troche sie znudzily, poprzez koloriert i wzor i dodanie skrzynek po owocach wygladaja bardzo ladnie i cieplo, i a chce sie na nich usiasc (przy tej schlodzonej butelce wina ☺). Dzieki za posta. Pozdrawiam- Monika

    OdpowiedzUsuń
  7. Uwielbiam meble wykonane z palet - świetnie się prezentują i są tanie w wykonaniu...

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetna szafa - strasznie mi się podoba!

    OdpowiedzUsuń
  9. Nigdy nie pomyślałbym o tym, że ze starych skrzyń można wyczarować takie cuda. Ja, gdy poszukiwałem mebli do swojego mieszkania, zdecydowałem się zamówić je w sklepie internetowym https://dkwadrat.pl/pl/menu/meble/ogrodowe/krzesla-i-fotele-ogrodowe-2074.html - swojej decyzji absolutnie nie żałuję, meble są fantastyczne!

    OdpowiedzUsuń
  10. Genialny, bardzo inspirujący blog! Nie każdy ma tyle talentu i zapału, żeby samodzielnie zmontować całe wyposażenie własnego mieszkania, jednak dzięki takim fantastycznym wpisom można zaczerpnąć wiele ciekawych pomysłów i motywacji, do chociaż minimalnej próby majsterkowania :) te pomysły są tym bardziej wartościowe, iż wśród wielu projektów, każdy może znaleźć coś co idealnie dopasuje do już umeblowanego wnętrza :)

    OdpowiedzUsuń
  11. My najpierw musimy wybudować dom, żeby później móc budować sobie meble według własnych pomysłów. Na szczęście jeszcze trochę i wszystko będzie gotowe! Do tych kilku ostatnich i ważnych prac potrzebny będzie nam agregat. Myślicie, że warto byłoby go wypożyczyć ze strony http://agregatypradotworcze.com.pl/pl/ ? Z tego, co wiem i co mi mówiono, to firma ma bardzo dobrą ofertę. Dzięki dobrej oferty każdy będzie mógł wykorzystać taki agregat do różnych prac. A może firma jest już Wam znana? Korzystaliście, sprawdzaliście?

    OdpowiedzUsuń
  12. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo podobają mi się takie łożka, zwłaszcza u https://www.edinos.pl/ . Gdy będe remontować sypialnie to pewnie u nich sobie coś wybiore. Znajomi mają takie łożko i bardzo sobie chwalą.

    OdpowiedzUsuń
  14. No ja to przyznam szczerze, że raczej w nowoczesnych wnętrzach wolę postawić na nowoczesne meble. Jakoś bardziej mi te same style do siebie pasują i wiem, że takich mebli w ofertach różnych sklepów jest znacznie więcej. Ostatnio bardzo ciekawą ofertę udało mi się znaleźć na stronie https://www.paczkameble.pl/ . Mebli mają mnóstwo i na pewno każdy znajdziecie coś dla swojego wnętrza. Koniecznie musicie się rozejrzeć, bo zdecydowanie warto. Ja już mam kilku swoich faworytów w dostępnych tam meblach.

    OdpowiedzUsuń
  15. Co by nie było to jak najbardziej takie meble wyglądają bardzo fajnie. Ja jestem zdania, że także w hurtowni tapicerskiej https://hurtownia-akces.pl/ bez najmniejszego problemu można znaleźć całą gamę różnych materiałów. Właśnie dlatego ja najczęściej tam zamawiam.

    OdpowiedzUsuń
  16. Solidnie napisane. Pozdrawiam i licżę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  17. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  18. Jestem pod wielkim wrażeniem i jak dla mnie samo już posiadanie dobrych mebli ogrodowych jest czymś niezwykle ważnym. Właśnie dlatego jak dla mnie doskonale sprawdza się to co napisano na stronie https://ogrodnik.olsztyn.pl/meble-ogrodowe-drewna-stali-technorattanu-ktore-wybrac/ i już wiem jak takie meble ogrodowe są ważne.

    OdpowiedzUsuń
  19. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  20. Faktycznie bardzo fajne rozwiązanie i muszę przyznać, że ja również chętnie korzystam z takich rzeczy. Polecam przy okazji każdemu bardzo dobrego tapicera https://tapicer.warszawa.pl/ który jak dla mnie sprawdza się znakomicie.

    OdpowiedzUsuń
  21. Tutaj https://amadio.pl/pol_m_Meble_Wersalki-192.html jest ciekawe, ale niedrogie rozwiązanie. Obecnie sklep posiada wiele ciekawych i praktycznych promocji. Można kupić ciekawy produkt i nie zapłacić za niego zbyt wiele. Mają tam również inne meble. Spokojnie można tam się kompleksowo zaopatrzyć. Bardzo piękne nowoczesne meble w dobrym stylu. Pięknie się prezentują na żywo, tak samo jak na zdęciu. Ja zamawiałam i serdecznie wam polecam meble ten firmy. Lubię korzystać z ofert online, bo śmiało jest w czym wybierać i każdy coś znajdzie dla siebie.

    OdpowiedzUsuń
  22. Bardzo fajne meble ogrodowe :) Rzeczywiście wiele można zdziałać samodzielnie przy odrobinie pomysłu, chęci. W ogrodzie szczególnie, nie są potrzebne osoby do urządzania ogrodu czy sadzenia kwiatów - wystarczy poświęcić nieco czasu i efekt może być zachwycający.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Hokus Pokus Home , Blogger
01 09 10